Debata otwarta - co z tą pracą?
 
2013-06-21
Szukasz pracy? Nie masz pracy? Co z tą pracą? Pod takim hasłem odbyła się w czwartek debata w szczecińskim Centrum Handlowym KASKADA. Okazją do dyskusji był fakt zaprezentowania najnowszej, ponad 600 stronnicowej publikacji 50 autorów z Polski i Niemiec pt. CO Z TĄ PRACĄ? POMORZE ZACHODNIE W PERSPEKTYWIE INTERDYSCYPLINARNEJ I MIĘDZYNARODOWEJ, praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. Stanisława Flejterskiego.

Debata była pobudzającą próbą spojrzenia na stan i perspektywy rynku pracy w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim w ujęciu europejskim i globalnym. Gościem specjalnym spotkania był  prof. Grzegorz Kołodko, jeden z najbardziej znanych polskich ekonomistów. Ze strony Wojewódzkiego Urzędy Pracy w Szczecinie w debacie uczestniczyła Pani Katarzyna Brzychcy - Wicedyrektor ds. Europejskiego Funduszu Społecznego, prezentując skalę bezrobocia i perspektywy zatrudnienia w woj. zachodniopomorskim.
W dyskusji panelowej uczestniczyli  zaproszeni przedstawiciele nauki, biznesu, urzędów, studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Swój głos w sprawie mógł zabrać każdy chętny przysłuchujący się debacie.
Praca jest problemem uniwersalnym, globalnym. Jest wyzwaniem na Pomorzu Zachodnim, w Polsce w ogóle, a także niemal w całej Europie, z krajami Europy Południowej na czele. Autorom bliskie jest motto – „Myśleć globalnie, działać lokalnie, myśleć lokalnie, działać globalnie”. W naszej intencji przedkładana monografia ma być głosem i zaproszeniem do nieustającej dyskusji nie tylko o pracy i bezrobociu, ale o rozwoju Pomorza Zachodniego, ze Szczecinem na czele. Mamy świadomość, że ta monografia, ani zapewne żadna inna, nie „zbawi całego świata”, ale może być niewątpliwie ważnym impulsem do namysłu, do refleksji nad diagnozą, prognozą i terapią. Najważniejsza jest ludzka myśl… Wszystko jest bardziej skomplikowane niż uważa większość ludzi – tymi słowami prof. dr hab. Stanisław Flejterski, redaktor naukowy publikacji, zachęca do lektury.
Dodatkowo przy stoisku Wojewódzkiego Urzędu Pracy  w Szczecinie uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakimi zadaniami w zakresie polityki rynku pracy i rozwoju zasobów ludzkich zajmuje się Urząd. Pytania zainteresowanych najczęściej dotyczyły szkoleń dla osób bezrobotnych i pracujących, działań dla absolwentów i osób powyżej 50 roku życia oraz dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przedstawiciel Punktu Informacyjnego EFS przekazywał informację oraz listy szkoleń, z jakich można skorzystać oraz informował o możliwościach jakie daje Program Operacyjny Kapitał Ludzki.