Dwa lata działalności Polsko-Niemieckiego Punktu Doradczego
 
2013-05-24

W dniu 23 maja 2013 roku w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie odbyło się spotkanie Pana Andrzeja Przewody Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie z Panem Haiko Miraßem Przewodniczącym Zarządu Agencji Pracy w Greifswaldzie, podsumowujące dwuletnią działalność Polsko-Niemieckiego Punktu Doradczego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele niemieckich mediów: prasy i radia.

Rozpoczynając spotkanie Pan Andrzej Przewoda podziękował stronie niemieckiej za wsparcie
w udzielaniu polskim obywatelom informacji o warunkach życia i podejmowania pracy w Niemczech. Podkreślił, iż otwarcie w 2011 roku niemieckiego rynku pracy umożliwiło obywatelom polskim alternatywne zatrudnienie w Niemczech. Następnie omówił  sytuację na zachodniopomorskim rynku pracy w 2012 roku.

Pan Heiko Miraß wyraził zadowolenie ze współpracy w utworzeniu i kontynuowaniu działalności Punktu Doradczego. Podziękował także Dyrekcji WUP oraz polskim i niemieckim doradcom Eures
za włożony wkład pracy.

Ze strony mediów padły pytania dotyczące m.in. warunków, jakie muszą spełniać obywatele polscy, chcący podjąć pracę w Niemczech, ilości osób, które taką pracę podjęły, rodzaju ofert najczęściej interesujących Polaków oraz doświadczeń, jakie zdobywają polscy pracownicy.

Z usług Punktu Doradczego w 2012 roku skorzystało ponad 1000 osób. Doradcy Eures udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące ofert pracy, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej
na terenie Niemiec, ubezpieczeń społecznych, zasiłku rodzinnego a nawet podatków. Najbardziej poszukiwane przez klientów Punktu oferty pracy dotyczyły: prac pomocniczych w przemyśle, prac budowlanych, pracy sezonowej w rolnictwie, hotelarstwie i gastronomii, pomocy domowej i opieki nad osobami starszymi. Część pytań dotyczyła również kształcenia w systemie dualnym w Niemczech.

Podsumowując spotkanie uczestnicy przyznali, że utrzymuje się zapotrzebowanie na usługi doradcze dla osób poszukujących pracy w obszarze przygranicznym. Ustalono kontynuowanie wymiany informacji na temat rynków pracy po obu stronach granicy oraz świadczenia usługi informacyjnych dla osób zainteresowanych podjęciem pracy lub nauki w obu krajach.