Środki Funduszu Pracy pochodzące z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej

 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 6a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.), do zadań samorządu województwa w zakresie polityki rynku pracy należy koordynowanie na terenie województwa realizacji programów aktywizacji zawodowej finansowanych z rezerwy Funduszu Pracy pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw pracy.

W konsekwencji tego zapisu, Wojewódzki Urząd Pracy w imieniu Marszałka Województwa, koordynuje na poziomie regionalnym wszelkie działania dotyczące ww. puli środków. Do kluczowych zadań należy przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków składanych przez powiatowe urzędy pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, w ramach tzw. naborów ogłaszanych w każdym roku przez Ministerstwo.

 

Rok 2013

Podstawa prawna


Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.). do pobrania


Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2009 r. w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie (Dz. U. Nr 123, poz. 1019, z późn. zm). do pobrania


Istotne dokumenty


Zasady ubiegania się o środki Funduszu Pracy stanowiące rezerwę Ministra Pracy i Polityki Społecznej na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w 2013 roku. (do pobrania na www.psz.praca.gov.pl).


W dokumencie określono zasady związane z aplikowaniem o środki pochodzące z rezerwy będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw pracy w roku 2013. W szczególności określono tryb postępowania przy składaniu wniosków, ich rozpatrywaniu i przyznawaniu środków na realizację poszczególnych programów (z uwzględnieniem zakresu, kolejności i terminów działań podejmowanych przez wszystkich uczestników procesu ubiegania się o środki (tj. Starostów Powiatów, Marszałków Województw oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej). W 2013 r. jest to siedem programów:


1. związane z aktywizacją bezrobotnych na terenach, na których miały miejsce klęski żywiołowe;
2. aktywizacji zawodowej bezrobotnych zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
oraz pracowników objętych zwolnieniami monitorowanymi, w tym w ramach programów współfinansowanych z wkładu finansowego Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG);
3. aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30 roku życia;
4. aktywizacji zawodowej bezrobotnych powyżej 50 roku życia;
5. aktywizacji zawodowej bezrobotnych, będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy
6. specjalne;
7. pilotażowe.


Środki z rezerwy Ministra przeznaczone na dwa pierwsze z wymienionych programów są uruchamiane w ramach posiadanego limitu na bieżąco, wg kolejności wpływu do MPiPS (po uprzedniej weryfikacji i ocenie przez Marszałka Województwa) - nabór jest otwarty.


Ponadto, na program trzeci i czwarty ogłoszono dwie tury naborów: 10 stycznia i 25 lutego 2013 r. - obecnie nabory są zamknięte. Uruchomienie kolejnego jest planowane w lipcu.


Z kolei 22 stycznia br. uruchomiono nabór na program szósty, tj. na realizację programów specjalnych - nabór jest zamknięty.


Dodatkowo, projekt pilotażowy (program siódmy), który może być inicjowany przez Marszałka Województwa lub Starostę Powiatu, przed jego wdrożeniem musi każdorazowo uzyskać akceptację Ministra Pracy i Polityki Społecznej - nabór jest otwarty.
 

Rok 2012

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.). do pobrania

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2009 r. w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie (Dz. U. Nr 123, poz. 1019, z późn. zm). do pobrania

Istotne dokumenty

Zasady ubiegania się o środki Funduszu Pracy stanowiące rezerwę Ministra Pracy i Polityki Społecznej na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w 2012 roku. (do pobrania na www.psz.praca.gov.pl) 

W dokumencie określono zasady związane z aplikowaniem o środki pochodzące z rezerwy będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw pracy w roku 2012. W szczególności określono tryb postępowania przy składaniu wniosków, ich rozpatrywaniu i przyznawaniu środków na realizację poszczególnych programów (z uwzględnieniem zakresu, kolejności i terminów działań podejmowanych przez wszystkich uczestników procesu ubiegania się o środki (tj. Starostów Powiatów, Marszałków Województw oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej). W 2012 r. są to cztery programy:

- związane z aktywizacją bezrobotnych na terenach, na których miały miejsce klęski żywiołowe;

- aktywizacji zawodowej bezrobotnych zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz pracowników objętych zwolnieniami monitorowanymi, w tym w ramach programów współfinansowanych z wkładu finansowego Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG);

- pilotażowe;

- specjalne.

Środki z rezerwy Ministra przeznaczone na dwa pierwsze wymienione programy będą uruchamiane w ramach posiadanego limitu na bieżąco w kolejności wpływu do MPiPS (po uprzedniej weryfikacji i ocenie przez Marszałka Województwa). Z kolei projekt pilotażowy, który może być inicjowany przez Marszałka Województwa lub Starostę Powiatu, przed jego wdrożeniem musi uzyskać akceptację Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Procedurę dotyczącą naboru na programy specjalne określają niżej wymienione zasady.

Zasady ubiegania się o dodatkowe środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na finansowanie/dofinansowanie programów specjalnych w 2012 r. skierowanych do osób do 30 roku życia

oraz 

Zasady ubiegania się o dodatkowe środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na finansowanie/dofinansowanie  programów specjalnych w 2012 r. skierowanych do osób powyżej 50 roku życia (oba do pobrania na www.psz.praca.gov.pl)

Oba dokumenty określają tryb postępowania przy składaniu wniosków, ich rozpatrywaniu i przyznawaniu środków na realizację programów specjalnych skierowanych do grup osób znajdujących się szczególnej sytuacji na rynku pracy: do 30 roku życia oraz powyżej 50 roku życia. Zasady są jednakowe dla obydwu grup odbiorców, a jedynymi różnicami wynikającymi z ich treści jest dobór grupy odbiorców wskazanej w programach specjalnych oraz wielkość środków Funduszu Pracy dla poszczególnych województw (zachodniopomorskie otrzymało na oba programy odpowiednio: 3,5 i 4,3 mln zł).

Jednocześnie, w zasadach ujęto harmogram działań, precyzujący zakres i kolejność działań koniecznych do podjęcia (przez Starostów Powiatów, Marszałków Województw oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej).  

Programy powinny przewidywać specyficzne rozwiązania, umożliwiające aktywizację bezrobotnych i innych uprawnionych osób, potrzebujących pomocy w doprowadzeniu do podjęcia pracy. Podstawowym warunkiem, aby uznać, iż program przygotowany przez urząd pracy posiada znamiona programu specjalnego, jest zastosowanie wobec wszystkich jego uczestników zarówno usług i instrumentów rynku pracy, jak również specyficznych elementów wspierających zatrudnienie, które mają stanowić drogę do przezwyciężenia barier, utrudniających aktywizację osób bezrobotnych.

Projekty specjalne zostaną zweryfikowane i poddane ocenie przez Marszałka Województwa na podstawie kryteriów wynikających z Zasad.

Rok 2011

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.). do pobrania

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2009 r. w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie (Dz. U. Nr 123, poz. 1019). do pobrania

Istotne dokumenty

Zasady przyznawania środków Funduszu Pracy stanowiących rezerwę Ministra Pracy i Polityki Społecznej na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w 2011 roku. (do pobrania na www.psz.praca.gov.pl)

Dokument ten zdefiniował zasady związane z aplikowaniem o środki pochodzące z rezerwy będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw pracy w roku 2011. W pierwszej kolejności określił o przeznaczeniu tych środków, tzn. rodzajach programów możliwych do sfinansowania. W 2011 r. było to osiem różnych programów, zakładających aktywizację zróżnicowanych grup bezrobotnych.

Jednocześnie, w dokumencie zdefiniowano procedurę ubiegania się o środki, w szczególności tryb postępowania przy składaniu wniosków, ich rozpatrywaniu i przyznawaniu środków na realizację poszczególnych programów (w uwzględnieniem zakresu, kolejności i terminów działań podejmowanych przez wszystkich uczestników procesu ubiegania się o środki (tj. Starostów Powiatów, Marszałków Województw oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej).

Ponadto, zdefiniowano tryb postępowania przy składaniu wniosków, ich rozpatrywaniu i przyznawaniu środków na realizację programów specjalnych oraz projektów pilotażowych z rezerwy Ministra.

Zasady ubiegania się o dodatkowe środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na finans./dofinans. programów specjalnych w 2011 r. (do pobrania na www.psz.praca.gov.pl)  

Dokument szczegółowo określił procedury związane z aplikowaniem o środki Funduszu Pracy na działania realizowane w ramach programów specjalnych. Do aplikowania uprawnione były wnioski, w których zapotrzebowanie na środki wynosiło minimum 1,5 mln zł, nie więcej jednak niż 2,5 mln zł, przy jednoczesnym założeniu efektywności programu na poziomie co najmniej 70%.

Jednocześnie, w przedłożonym dokumencie, określono procedury postępowania przy składaniu wniosków, ich rozpatrywaniu i przyznawaniu środków na realizację programów specjalnych. Ponadto, ujęto w nim harmogram działań, precyzujący zakres i terminy kolejnych działań koniecznych do podjęcia przez poszczególnych  uczestników opisywanego procesu (Starostowie Powiatów, Marszałkowie Województw oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej).

Ogłoszone programy oraz środki przyznane dla woj. zachodniopomorskiego w 2011 r.

 Rodzaj programu

Pula krajowa

(w zł)

Dofinansowane powiaty

Kwota dofinansowania

(w zł)

Program związany z aktywizacją osób bezrobotnych na terenach, na których miały miejsce klęski żywiołowe40 mln PUP Gryfice442,5 tys.
PUP Koszalin 954,2 tys.
PUP Szczecinek 505,6 tys.
Program związany z aktywizacją osób zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz pracowników objętych zwolnieniami monitorowanymi, w tym w ramach programów współfinans. z wkładu Europejskiego Funduszu Dostososowania do Globalizacji (EFG)
20 mln PUP Choszczno 114,2 tys.
PUP Szczecinek 220,0 tys.
PUP Szczecin 315,0 tys.
Programy specjalne75,5 mln PUP Białogard 1 513,3 tys.
PUP Drawsko Pomorskie 1 578,2 tys.
PUP Szczecinek 1 706,6 tys.
PUP Świdwin 2 434,0 tys.
Program zwiększający aktywność zawodową bezrobotnych w wieku 45/50 plus20 mln PUP Koszalin 824,7 tys.
PUP Myślibórz 463,5 tys.