Konferencja „Innowacja motorem gospodarki"
„Innowacja motorem gospodarki" - pod takim tytułem przebiegała dwudniowa dyskusja podczas konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie w ramach projektu „Inwestycja w wiedzę motorem rozwoju innowacyjności w regionie".

W trakcie spotkania, które miało miejsce w Kołobrzegu w dniach 5-6 marca 2009 roku, przedstawiono informacje o zasobach i procesach innowacyjnych w Polsce i na świecie, przybliżono całokształt działań związanych z przekształcaniem wiedzy w nowe produkty, procesy i rozwiązania organizacyjne, gotowe do zastosowań w praktyce gospodarczej. Do wystąpień oraz dyskusji panelowych zaproszeni zostali aktywni uczestnicy życia publicznego, m.in.: przedstawiciele samorządu, szeroko pojęte środowisko naukowe i organizacje działające na rzecz innowacyjności w Polsce i w województwie zachodniopomorskim (Parki Naukowo-Technologiczne, Regionalna Rada ds. Gospodarki, Innowacji, Technologii). Konferencję uroczyście otworzyła Renata Błasiak - Grudzień (Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie).

Wykład inauguracyjny poprowadziła Elżbieta Książek (Zastępca Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poruszając temat „Region innowacyjny, czyli jaki? Stan i prognozy regionów w Polsce". Uczenie się
i innowacje najlepiej funkcjonują, gdy partnerzy są wystarczająco bliscy sobie, by wzajemnie oddziaływać, wprowadzać nowe pomysły i wymieniać informacje. Należy połączyć mocne strony w zakresie badań i nauki z rzeczywistymi potrzebami regionu. Regionalny system innowacji, to dobrane właściwe składniki: umiejętności i technologie, infrastruktura (inkubatory, parki technologiczne), dostęp do finansowania (kapitał zalążkowy, venture capital), innowacyjność i przedsiębiorczość.
Następnie, dr Aneta Sokół i dr Tomasz Norek (Uniwersytet Szczeciński) wraz z Jackiem Baranieckim (Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego) przedstawili prezentację dotyczącą „Regionu innowacyjnego w aspekcie województwa zachodniopomorskiego". Nasz region jest na tyle duży, że można w nim znaleźć wystarczający potencjał gospodarczy, badawczy, intelektualny i organizacyjny. Niezbędna jest komunikacja między aktorami życia gospodarczego oraz identyfikacja problemów i barier. Planując rozwój technologii, należy wprowadzać swoje pomysły. Dla rozwoju gospodarki, najważniejsze jest umiejętne pobudzanie do działania, a nie kopiowanie gotowych rozwiązań.
W dalszej kolejności, dr hab. prof. US Piotr Niedzielski i Katarzyna Łobacz (Uniwersytet Szczeciński) oraz dr Paweł Głodek (Uniwersytet Łódzki) przeprowadzili wykład dotyczący „Wiedzy z kapitałem - komercjalizacji prac badawczych". Wiedza jako istotny czynnik innowacji - cenniejsza jest niż złoto. Pomysły innowacyjne powstają w ludzkich mózgach. Zarodkiem nowego produktu jest pomysł.
Współczesne organizacje, w tym i przedsiębiorstwa, muszą podejmować działania mające na celu stworzenia warunków, w zakresie zarządzania wiedzą, zarządzania kreatywnością, zarządzania procesami innowacyjnymi.
Trzeba pamiętać, że innowacje to nie tylko nasycanie technologiami, ale też modyfikacje zasobów ludzkich.

Tuż przed zakończeniem pierwszego dnia konferencji, miejsce miała prezentacja dotycząca wykorzystania dostępnych funduszy unijnych wspierających pomysły młodych naukowców jak również rozwiązania techniczne i technologiczne ważne dla rozwoju regionu. Wykład „Wsparcie dla innowacji oferowane przez Unię Europejską" zaprezentowała Ewa Kocińska (Ekspert Regionalnego Punktu Programów Ramowych UE, Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Drugi dzień obrad otworzyła Magdalena Krzemieniecka (koordynator projektu „Inwestycja w wiedzę motorem rozwoju innowacyjności w regionie"), która zaprezentowała główne założenia projektu: zasady ubiegania się o stypendia doktoranckie, kryteria wyboru i wymagane dokumenty aplikacyjne.
Następnie, zaproszeni promotorzy prac doktorskich, profesorzy uczelni naszego regionu przedstawili swoje doświadczenia na temat „Roli opiekuna naukowego/promotora w kreowaniu młodych naukowców". Promotor powinien być autorytetem w sprawach ustalania, wyjaśniania i przedstawiania rzeczywistości. Jest koniecznym czynnikiem ciągłości i zmian w nauce. Prestiż, reputacja i uznanie są wtórne i nie mogą być celem samym w sobie.
Drogowskaz, jakim kierować się powinni nie tylko młodzi naukowcy i twórcy innowacji to: WIEDZA - INNOWACJA - PRODUKT - PRAWDA - PRAWO - ETYKA.
Pod koniec dwudniowej konferencji, młodzi naukowcy, doktoranci naszego regionu, którym przyznane zostały stypendia w ramach projektu, zaprezentowali dotychczasowe wyniki swoich prac i stopień wykorzystania przyznanych im środków finansowych.

Konferencja jest początkiem cyklicznych spotkań zaplanowanych w ramach projektu „Inwestycja w wiedzę motorem rozwoju innowacyjności w regionie". Kluczowi aktorzy życia publicznego: władze regionalne i lokalne, naukowcy, instytucje otoczenia i wsparcia biznesu oraz przedsiębiorcy w ramach Forum Młodej Innowacji będą mieli okazję do nawiązania współpracy w celu tworzenia nowych usług i struktur dla wspierania innowacji.


Opracowali:
Magdalena Krzemieniecka - Koordynator projektu „Inwestycja w wiedzę motorem rozwoju innowacyjności w regionie"
prof. dr inż. Zbigniew Frąckiewicz - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

 

 

 (MN-K)

newsletter