Relacja z Gry Miejskiej „Odkoduj Fundusze”
 
2012-12-14
1 grudnia 2012 r. odbył się II etap-Gry Miejskiej pn. Odkoduj Fundusze zorganizowanej przez Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Szczecinie. Zanim w grudniowe południe ulice Szczecina stały się planszą gry, uczestnicy zmierzyli się z pierwszym etapem - internetowym (26-28 listopada), który polegał na rozwiązaniu quizu wprowadzającego w tajniki funduszy unijnych i wyłonił 19 drużyn, które zakwalifikowały się do etapu miejskiego.

Mimo zimna i opadów śniegu, na starcie zjawiło się aż 12 drużyn, w sumie 30 osób, które otrzymały teczki startowe oraz kamizelki odblaskowe oznakowane logo gry. Po przywitaniu i wyjaśnieniu reguł przez pracowników punktu informacyjnego uczestnicy zostali oddani pod opiekę przewodnika miejskiego Grzegorza Kruszewskiego, który poprowadził prolog gry. Na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich gracze mieli okazję usłyszeć historię tego obiektu od czasów inwestycji Barnima III, do ostatnich realizowanych w ramach ZPORR czy INTERREGU. Treść wykładu stała się pretekstem do pierwszego zadania polegającego na weryfikacji przekazanej wiedzy. Po wykonaniu tego zadania kolejne drużyny, którym nadano nazwy państw członkowskich Unii Europejskiej wyruszały w miasto. Uzbrojone w mapy oraz wskazówki poszukiwały kolejnych punktów na trasie Gry. Należały do nich obiekty dofinansowane z Funduszy Europejskich m.in. Skwer im. Janiny Szczerskiej, Książnica Pomorska oraz miejsca związane z bezpośrednim wdrażaniem FE takie jak Wojewódzki Urząd Pracy czy Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Najlepsza drużyna „Wielkiej Brytanii" zdobyła najwięcej punktów i pokonała trasę w czasie 2h28s . Podczas gry uczestnicy musieli m.in. wcielić się w rolę doradcy ds. Funduszy Europejskich, odnaleźć odpowiednie źródła dofinansowania, wykazać się znajomością dofinansowanych obiektów oraz serwisów internetowych. Zwieńczeniem trudów na trasie Gry był najmniejszy koncert świata jaki w Piwnicy przy Krypcie zapewnił każdej drużynie z osobna gitarzysta Chorych na Odrę - Bartek Orłowski. Pełnia integracji europejskiej dokonała się za sprawą gorących przystawek, jakie dającym z siebie wszystko uczestnikom serwował francuski gospodarz tego obiektu. Oczywiście pod pretekstem tego elementu gry przemycone zostało zadanie uświadamiające graczom jak wielkie znaczenie dla rozwoju obiektów infrastruktury kultury mają FE. Dodatkowe zadanie jakie do zrealizowania miały drużyny, to zrobienie jak największej ilości zdjęć funduszowych tablic informacyjnych wraz z obiektem czy przedsięwzięciem dofinansowanym. Tutaj spostrzegawczość naszych graczy nie miała granic, najlepsza drużyna wykonała 27 zdjęć, a łączna liczba fotografii wykonanych przez wszystkie drużyny sięgnęła 177 szt. Wręczenie nagród dla najlepszych drużyn odbyło się w miejscu startu i mety czyli w Głównym Punkcie Informacyjnym, cenne nagrody uczestnikom wręczył Zastępca Dyrektora Wydziału Wdrażania RPO Robert Michalski.

Opisując to wydarzenie trudno nie odwołać się do znanej, ogólnopolskiej kampanii „Każdy korzysta, nie każdy widzi". Tak duże zaangażowanie nie tylko w samą grę, ale również chęć bezinteresownej pomocy przy jej organizacji i nadanie jej wyjątkowego charakteru przez wielu ludzi świadczy o tym, że mieszkańcy naszego województwa nie tylko widzą, ale bardzo cenią sobie to,
w jaki sposób w naszym województwie wdrażane są Fundusze Europejskie.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ i GRATULUJEMY!


Zdjęcia