Luksemburg i Niemcy otwierają dla nas swój rynek pracy
 
2007-11-05

1 listopada 2007 roku swoje rynki pracy otworzyły dla nas Luksemurg i Niemcy. Na zatrudnienie w tych krajach mogą liczyć przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści, znający języki obce.

Na ciekawe propozycje w Luksemburgu mogą liczyć: analitycy finansowi i biznesowi, konsultanci biznesowi, księgowi, kontrolerzy finansowi, specjaliści IT oraz SAP (wdrażanie systemów informatycznych). By podjąć pracę w Luksemburgu należy wykazać się znajomością języka francuskiego i angielskiego. Przed wyjazdem pamiętać jednak należy, iż o ile od 1 listopada nie będzie w tym kraju pozwoleń na podjęcie pracy, to osoba chcąca w nim przebywać ponad 3 miesiące będzie musiała wystąpić o zgodę na pobyt.  Formalności z tym związane załatwia się w Bureau de la population et des etrangers. Poza tym, poszukujący zatrudnienia mają 8 dni na zarejestrowanie się w Administration Communale (urząd gminy). Oferty pracy dostępne są m.in. na stronach EURES http://europa.eu.int/eures, www.adem.lu - odpowiednik polskich państwowych pośredniaków oraz w gazetach ("Luxemburger Wort" - www.wort.lu, "Tageblatt" - ww.tageblatt.lu). Warto zajrzeć także na strony www.jobsearch.lu, www.stepstone.com. W Luksemburgu bardzo popularnym sposobem poszukiwania pracy  jest wysyłanie CV bezpośrednio do konkretnych pracodawców albo dzwonienie do nich.

Inforrmacje praktyczne:

Tygodniowy czas pracy - 40 godz.; wynagrodzenie minimalne - 1570 Euro (brutto); pensja pracownika wykwalifikowanego (z kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem) - rośnie min. o 20 proc. w stosunku do płacy minimalnej; urlop 25 dni; bezrobocie- 4,7 proc.

Polecamy także odwiedzenie forum dyskusyjnego www.polska.lu, gdzie można znaleźć praktyczne informacje, bieżące wiadomości oraz ciekawostki dotyczące życia w tym kraju.

 

Natomiast pracę w Niemczech będą mogli znaleźć inżynierowie wyspecjalizowani w trzech dziedzinach:

  • specjaliści budowy maszyn narzędziowych i technologicznych oraz urządzeń mechanicznych,
  • specjaliści budowy pojazdów i przemysłu motoryzacyjnego,
  • eksperci w dziedzinie elektroniki, a także automatyki, elektrotechniki, energetyki.

Federalna Agencja Pracy zrezygnowała z obowiązującego dotąd wymogu sprawdzania, czy na stanowisko, o które ubiega się obcokrajowiec, nie ma niemieckich kandydatów - to znacznie skróci wszystkie procedury. Najniższe pensje mieszczą się w przedziale 1,5 - 1,8 tys. Euro na rękę. Na takie płace mogą liczyć specjaliści bez doświadczenia, tuż po zakończeniu studiów. Średnie pensje kształtują się się bardzo różnie. Wiadomo jednak, że 5-10 proc. zarabia 8-10 tys. Euro.