Międzynarodowa Konferencja w Berlinie: „Swobodny dostęp do rynku pracy”
 
2012-03-22
Federalny Zarząd DGB - Niemieckiego Związku Pracodawców zorganizował 20 marca br. w Berlinie międzynarodową konferencję „Swobodny dostęp do rynku pracy - socjalny, sprawiedliwy i aktywny", która zgromadziła związkowców, decydentów politycznych z Niemiec, Polski, Bułgarii i Rumunii, jak również Instytucje doradcze, zajmujące się migrującymi pracownikami.

Konferencja była częścią składową projektu: „Faire Mobilität", który prowadzony jest przez Federalny Zarząd DGB w partnerstwie z bfw - Competence Center EUROPA, Europejskim Związkiem Pracowników Migrujących (EVW) i PCG - Project Cosult Sp. z o.o. Projekt finansowany jest przez Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych oraz EFS.
 

Na podstawie analiz nad migracją, prof. Herbert Brücker z Instytutu ds. Rynku Pracy i Badań nad Zawodami z Norymbergii omówił oddziaływanie zjawiska napływu pracowników z 8 krajów UE, które weszły w roku 2004 w skład Unii oraz z Rumunii i Bułgarii na Niemcy oraz kraje pochodzenia. Wykład stanowił swego rodzaju wprowadzenie do pierwszej dyskusji, moderowanej przez dr Matthiasa Francka - na temat szans i zagrożeń w swobodnym dostępie do rynku pracy oraz w odniesieniu do swobody świadczonych usług. W dyskusji z udziałem Annelie Buntenbach - przedstawicielki Dyrekcji Federalnego Zarządu DGB, dr Ralfa Brauksiepe - Sekretarza Stanu z Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych, Radosława Mleczko - Podsekretarza Stanu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z Warszawy, Plamena Dimitrova - Prezydenta Bułgarskiego Związku Zawodowego oraz dr Jürgena Wuttke z Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Związków Zawodowych poruszono również kwestie możliwości wprowadzenia sprawiedliwych warunków pracy.

W drugiej części konferencji zaprezentowano projekt „Faire Mobilität" , którego jednym z założeń jest utworzenie 6 Punktów Doradczych dla migrujących pracowników. Obecnie funkcjonują już dwa Punkty - w Berlinie i we Frankfurcie nad Menem. Trwają rozmowy nad utworzeniem kolejnych w Stuttgarcie i Dortmundzie. W formie dyskusji doradcy działających punktów oraz pracownicy innych instytucji związkowych podzielili się ze zgromadzonymi swoim dotychczasowym doświadczeniem i przedstawili przypadki trudnych stosunków pracy, w których doszło do wyzysku. W końcowej części spotkania odbyła się ostatnia dyskusja z udziałem polityków i związkowców na temat możliwości poprawy regulacji prawnych w świecie pracy. W drugiej części konferencji w roli moderatora wystąpił Jacek Tyblewski, dziennikarz Radia Berlin - Brandenburg Funkhaus Europa.

Agnieszka Garncarz
Kierownik Liniowy EURES