Warsztaty dla przedstawicieli niemieckich urzędów pracy „Publiczne służby zatrudnienia i realizacja usług EURES na zachodniopomorskim rynku pracy”
 
2012-04-27

W dniu 16 kwietnia 2012 r. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie odbyły się warsztaty dla przedstawicieli niemieckich urzędów pracy „Publiczne służby zatrudnienia i realizacja usług EURES na zachodniopomorskim rynku pracy". Warsztaty rozstały zorganizowane przez kadrę EURES z WUP w ramach realizacji działań finansowanych z wojewódzkiego grantu EURES 2011-2012.

Ze strony niemieckiej w spotkaniu uczestniczyli: Koordynator EURES-T z Dyrekcji Generalnej Agentury Pracy w Berlinie- Brandenburgii , doradcy EURES z Agentur Pracy w Greifswaldzie, Pasewalku i Eberswalde oraz  Pośrednik EURES-T z Agentury Pracy w  Pasewalku.

Podczas warsztatów goście z niemieckich urzędów pracy mieli okazję wysłuchać wystąpienia Kierownika Liniowego EURES - „Publiczne służby zatrudnienia w województwie zachodniopomorskim" oraz prezentacji przedstawicielki Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie na temat: „Realizacja usług dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie". Ponadto pracownik Wydziału Badań i Analiz przybliżył uczestnikom zagadnienie: „Zachodniopomorski rynek pracy w świetle badań realizowanych przez Wydział Badań i Analiz w WUP w Szczecinie". Na zakończenie spotkania wysłuchano wystąpienia przedstawiciela Wydziału Koordynacji POKL na temat: „Współpraca ponadnarodowa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki".

Po każdym wystąpieniu padały liczne pytania strony niemieckiej, dotyczące m.in. sytuacji na zachodniopomorskim rynku pracy, sposobu pracy publicznych służb zatrudnienia w Polsce, form pomocy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, indywidualnych korzyści z migracji zarobkowych, uznawania kwalifikacji zawodowych oraz możliwości organizowania przez urzędy pracy kursów języka niemieckiego.

Dyskutowano również na temat możliwych form współpracy w kolejnych latach oraz szans na podejmowanie wspólnych działań w przyszłości, w ramach projektów ponadnarodowych.

Uczestnicy spotkania przyznali, że jest duże zapotrzebowanie na usługi doradcze dla osób poszukujących pracy w obszarze przygranicznym. Ustalono, że należy kontynuować wymianę informacji na temat rynków pracy po obu stronach granicy oraz świadczyć usługi informacyjne dla osób zainteresowanych podjęciem pracy lub nauki w obu krajach. Obszarem współpracy mogą w przyszłości stać się projekty opracowane z myślą o podnoszeniu kwalifikacji językowych (kursy językowe) oraz zawodowych (kształcenie zawodowe). Ponadto, partnerzy mają zastanowić się, czy istnieje potrzeba przeprowadzanie dodatkowych szczegółowych analiz rynku pracy w regionie przygranicznym. Wspólne badania mogłyby stanowić kolejny obszar współpracy polskich i niemieckich służb zatrudnienia.

 

 

 

Przygotowała: Katarzyna Burdzińska

                          Doradca EURES w Filii WUP w Koszalinie